Filmowe Spotkania z Psychologią w Zamościu

 

Filmowe Spotkania z Psychologią

w Zamościu

Tego lata możesz wyruszyć w niezwykłą podróż przez tajniki kina i zakamarki ludzkiej psychiki. W ramach Filmowych Spotkań z Psychologią w Zamościu obejrzysz doskonałe filmy i posłuchasz komentarza specjalistów.

Projekt skierowany jest do osób pełnoletnich.
Udział w spotkaniach jest nieodpłatny. Ilość miejsc ograniczona. By wziąć udział w spotkaniu filmowo-dyskusyjnym należy pobrać wejściówkę w kasie CKF Stylowy Zamość.

 I. Spotkania filmowo-dyskusyjne poprowadzą:

prof. Andrzej Kapusta i dr Justyna Rynkiewicz

„WRÓG DOSKONAŁY”
Poniedziałek, 23 sierpnia, 11:00-14:00

O filmie: dramat sensacyjny, produkcja Francja, Hiszpania, Niemcy, reżyser Kike Maíllo czas trwania 89 min.
„Wróg doskonały” to film o mrokach ludzkiej duszy i wewnętrznej walce człowieka z sobą samym. W jego trakcie obserwujemy niezwykłą grę między dwoma, z pozoru zupełnie różnymi, postaciami. Zaczyna się ciekawie, robi się niebezpiecznie.
Obraz Kike Maillo będzie stanowić punkt wyjścia do dyskusji nad tym, co można nazwać cieniem ludzkiej duszy, Co robimy ze swoimi wrogimi impulsami? Jak radzimy sobie z poczuciem winy? Co popycha nas do ranienia siebie i innych?
Z tymi pytaniami zmierzy się nasza ekspertka:
Marzena Bichta, psycholożka, psychoterapeutka w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz Psychoterapii Ericksonowskiej (w trakcie certyfikacji).
Pracuje w Poradni Psychologicznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Prowadzi sesje indywidualne i grupowe diagnozy osobowości metodą MBTI, inteligencji emocjonalnej, porozumienia bez przemocy pracy. Jest pasjonatką alternatywnej edukacji i pracy z młodzieżą.

„SWEAT”
Poniedziałek, 16:00-19:00

O filmie: polsko-szwedzki dramat z 2020 roku napisany i wyreżyserowany przez Magnusa von Horn, czas trwania 106 min.

„Sweat” to film o poszukiwaniu miłości w świecie mediów społecznościowych. Główna bohaterka zdaje się mieć wszystko, o czym marzy: sławę, pieniądze i grupę oddanych fanów. Czegoś jednak jej brak. Czy uda się jej to zdobyć?
Obraz Magnusa von Horna dotyka problemu bliskości i relacji międzyludzkich. Będzie on pretekstem do rozmowy o znaczeniu jakie mają dla naszego życia związki z innymi. Zastanowimy się, czym jest autentyczna bliskość? Czy kontakty w świecie mediów społecznościowych mogą zastąpić autentyczne relacje międzyludzkie? Jak budować zaufanie w dialogu z drugim człowiekiem?
Z tymi pytaniami zmierzy się nasza ekspertka:

Agnieszka Brejwo
– psycholożka, trenerka, psychoterapeutka po szkoleniu psychoterapeutycznym w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra.

Aktualnie realizuje w Finlandii dwuletnie szkolenie na trenera i superwizora podejścia terapeutycznego Otwarty Dialog. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii, Psychiatrycznym Zespole Leczenia Środowiskowego, Ośrodku leczenia uzależnień dla nastolatków i młodych dorosłych oraz Domu dla seniora. Aktualnie pracuje jako koordynator Centrum Specjalistycznego w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce oraz w Psychiatrycznym Zespole Leczenia Środowiskowego i Poradni Zdrowia Psychicznego. Współpracuje z Fundacją OSFP, realizowała konferencje, warsztaty dla studentów oraz warsztaty filozoficzno-fenomenologiczne dla terapeutów.

„POWRÓT BENA”
Wtorek, 24 sierpnia, 11:00-14:00

O filmie: amerykański film dramatyczny z 2018 roku w reżyserii Petera Hedgesa, czas trwania 104 min.
„Powrót Bena” to film o trudnej miłości i wyzwaniach jakie ze sobą niesie bycie rodzicem i członkiem rodziny osoby z uzależnieniem. Pokazuje dylematy i wyzwania jakie stają przed tymi, którzy próbują ją wspierać jednocześnie broniąc się przed jej destrukcyjnym zachowaniem.
Obraz Petera Hedgesa będzie pretekstem do dyskusji o wpływie uzależnienia na system rodzinny. Zapytamy między innymi, gdzie są granice odpowiedzialności za drugiego człowieka? Jak zadbać o siebie i innych w kontakcie z osobą nadużywającą alkoholu lub narkotyków? Jak równoważyć wsparcie i wymagania w takiej relacji?

Z tymi pytaniami zmierzy się nasza ekspertka:

Anna Szczukiewicz – psycholożka i terapeutka uzależnień, trenerka VCC.

Zajmuje się prowadzeniem konsultacji indywidualnych, udzielaniem wsparcia psychologicznego oraz organizacją szkoleń i treningów psychoedukacyjnych w ramach Centrum Psychoedukacji i Pomocy Psychologicznej Leo Cordis.

Jest autorką publikacji z zakresu kryzysów psychicznych, pomocy psychologicznej oraz profilaktyki uzależnień (jej prace można odnaleźć między innymi w czasopiśmie „Świat Problemów” czy „Innowacje Psychologiczne”) Uczestniczyła w projektach naukowych z zakresu problemów wieku podeszłego czy pracy z traumą. Prowadziła zajęcia o charakterze edukacyjnym i wspierającym dla osób uzależnionych oraz zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Zajmuje się tematyką logoterapii, uzależnień behawioralnych oraz pracą z dziećmi i młodzieżą w kryzysach. Bierze czynny udział w konferencjach naukowych z zakresu profilaktyki i wsparcia społecznego.

II. Warsztaty psychologiczno-filmowe poprowadzą:

psycholożka dr Justyna Rynkiewicz oraz reżyser filmowy

Piotr Brożek

Warsztaty filmowe stanowią zbiór 3 indywidualnych spotkań, które jednocześnie tworzą pewną całość.

Na początku w filmie „Na rauszu” poznajemy dorosłych bohaterów, którzy utracili radość życia. Przyjrzymy się ich relacjom z nastolatkami i próbom wskrzeszania utraconej młodości. Będzie to punkt wyjścia do tego by na kolejnym warsztacie przyjrzeć się trudom dorastania i odkrywania własnej seksualności – film „Ostatni komers”. Na trzecim spotkaniu w filmie „Ojciec” poznamy bohatera u schyłku życia, by wraz z nim zadać sobie pytanie o znaczenie teraźniejszości i przeszłości.

Wszystkie te historie mówią o relacjach międzyludzkich. Posłużą nam do tego by lepiej przyjrzeć się relacji z sobą samym / samą.

Zapraszamy osoby zawodowo związane z szeroko rozumianym obszarem pomocy: pedagogów, terapeutów, psychologów, pracowników socjalnych i przedstawicieli zawodów pokrewnych.

Zapisy na wybrany warsztat psychologiczno-filmowy poprzez zgłoszenie
na adres organizatora: stowarzyszenie@czp-zamosc.pl

 

„NA RAUSZU”
Wtorek, 24 sierpnia, 16:00-20:00

O filmie: międzynarodowa koprodukcja pomiędzy Danią, Holandią i Szwecją, komediodramat z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga, czas trwania 117 min.

„Na rauszu” to film o trudach codzienności i o pragnieniu by wnieść w nią trochę życia. Obraz stawia pytania o to, co można zrobić gdy życie traci smak? Czy istnieją proste rozwiązania na wszechogarniającą nudę i czy udaje się wskrzesić “stare dobre czasy”? Jak kończy się chodzenie na skróty?

„Film, który doskonale wpisał się w trudny, pandemiczny czas ze swoją ideą „życiowego restartu”, pragnieniem wolności i odrzucenia racjonalnych reguł.”

      Warsztat o marazmie i chodzeniu na skróty

To warsztat dla odważnych. Przyjrzymy się tym sytuacjom, w których zamiast słuchać własnego rozsądku wybieramy łatwe, prowizoryczne rozwiązania. Od strony filmowej zastanowimy się nad kluczowymi postaciami i najważniejszymi momentami w filmie. Ta interpretacja posłuży do przyjrzenia się temu, co dla nas samych składa się na tak zwaną “prozę życia” i jakie pułapki na nas czyhają.

„OSTATNI KOMERS”
Środa, 25 sierpnia, 10:00-14:00

O filmie: polski dramat filmowy z 2020 roku, reżyser Dawid Nickel, czas trwania 84 min.

„Ostatni komers” to film o grupie małomiasteczkowej młodzieży czekającej na imprezę kończącą gimnazjum. Będzie o pierwszych miłościach, fantazjach i zdradach oraz o trudach wchodzenia w dorosłość.

„Dawno nikt w polskim kinie nie opowiadał w taki sposób o nastolatkach”.

Warsztat o końcach i o początkach

To warsztat dla ciekawych. Poznamy bohaterów w najbardziej burzliwym okresie życia, kiedy wyłania się ludzka tożsamość a hormony wywracają świat do góry nogami. Ta inna perspektywa będzie testem dla naszej tolerancji i zdolności do pozbawionej ocen akceptacji  Od strony filmowej przyjrzymy się nietypowej estetyce filmu i zastanowimy nad tym, co mówi nam o pokoleniu zoomersów.

„OJCIEC”
Środa, 25 sierpnia, 16:00-20:00

O filmie: brytyjsko-francuski dramat z 2020 roku w reżyserii Floriana Zellera, czas trwania 97 min.

Film „Ojciec” w oryginale nosi tytuł „Where is my mind”, czyli „Gdzie jest mój umysł”. Obraz opowiada o zagubieniu we własnych wspomnieniach, nadziejach i obawach.

„Porusza i przeraża zarazem, a całość zdobi niesamowity występ Anthony’ego Hopkinsa.”

Warsztat o samotności i walce o siebie
To warsztat dla poszukujących. Wspólnie zadamy sobie pytania o to, co jest ważne w życiu i gdzie sięgają granice naszej odpowiedzialności za siebie i innych. Od strony filmowej przyjrzymy się zabiegom reżyserskim, które mają nam przybliżyć perspektywę bohatera z demencją. Poczujemy jak reżyser pociąga nas za sobą w świat dezorientującej choroby, by wyraźniej poczuć, co dla nas samych jest ważne w życiu.

Filmowe Spotkania z Psychologią w Zamościu są współfinansowane ze środków budżetu miasta Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *