Czym jest choroba psychiczna, jak sobie z nią radzić, jak pokonać bezsilność, gdy dotknie kogoś bliskiego. Odpowiedzi i wskazówek udzielają specjaliści z przychodni prowadzonej przez Zamojskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Między innymi podczas organizowanych raz w miesiącu spotkań grupowych
Rozpoznanie choroby psychicznej u bliskiej osoby stanowi źródło wielkiego obciążenia dla rodziny. To trudne doświadczenie. Wymaga nie tylko dużo cierpliwości i poświęcenia. Aby zaakceptować i zrozumieć chorobę konieczna jest wiedza.
– Jej brak pogłębia tylko bezradność wobec choroby. Grupy wsparcia dla rodzin po pierwsze służą edukacji. Ich uczestnicy uczą się jak postępować z osobą cierpiącą na zaburzenie psychiczne. Wielu z nich zwłaszcza w początkowym okresie choroby nie rozpoznaje oznak wskazujących na jej nawrót. W trackie spotkań, prowadzonych przez lekarza psychiatrę i psychoterapeutę, zdobywają szeroką wiedzę na temat objawów psychozy i jak postępować z chorym. Co należy zrobić, a czego unikać, aby złagodzić u niego przebieg choroby – mówi Izabella Kwiatkowska, prezes Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Pomoc ze strony rodziny to bardzo ważny element w leczeniu i rehabilitacji pacjenta. Ale oprócz wiedzy, liczy się też zrozumienie i akceptacja. A z tym nie każda rodzina chorego sobie radzi. Dla wielu bycie na co dzień z osobą chorą psychicznie rodzi ogromne problemy.
– Bierność najbliższych to dość powszechnie występujące zjawisko. Często towarzyszy temu bariera wstydu, że ma się chore dziecko. Dopada ich kryzys. Niektórzy poddają się. Dlatego jednym z celów pracy w grupie jest udzielenie wsparcia psychologicznego i pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z chorobą bliskiej osoby – zaznacza Anna Górska psycholog z ZSOZP.
Spotkania w grupie to coś jeszcze. Są okazją do podzielenia się przeżyciami związanymi z chorobą współmałżonka, dziecka, rodzica, wspierania się poprzez wymianę doświadczeń, szukania rozwiązań, jak radzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Jest to też miejsce do odreagowania trudnych emocji – lęku, przygnębienia, złości.
Z fachowej porady i pomocy specjalistów przychodni prowadzonej przez Zamojskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego, korzysta wiele osób. Spotkania w grupach dla rodzin osób chorych psychicznie organizowane są raz w miesiącu. Odbywają się w siedzibie stowarzyszenia, w budynku dawnej przychodni przy ul. Partyzantów 5 w Zamościu. To właśnie tutaj można otrzymać wsparcie, niezależnie od tego czy problemem jest przewlekła choroba, czy tylko kryzys psychiczny.
Stowarzyszenie działa już dwanaście lat. Zrzesza rodziców, opiekunów, przyjaciół osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Dzięki inicjatywie członków powstał Klub Bratek, czyli ośrodek wsparcia i aktywizacji dla osób niepełnosprawnych z powodu zaburzeń psychicznych. Także dla ich rodzin. W bieżącym roku dzięki dotacjom pozyskanym z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie są realizowane dwa projekty: „Promyk słońca” tj. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny zapewniający nieodpłatne poradnictwo psychologiczne i społeczno-prawne oraz „Ogród marzeń”, w ramach którego prowadzone są indywidualne jak i grupowe zajęcia mające na celu nabywanie, rozwijanie oraz podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
autor: Anna Brzozowska